wtorek, 16 lipca 2013

Szalom Kobaszwili - życie codzienne gruzińskich Żydów

Szalom Koboszwili urodził się w Achalcyche w 1876 r. w biednej żydowskiej rodzinie. Początkowo przeznaczono go do rabinatu, jednak porzucił edukację religijną dosyć szybko. Jego rodzina próbowała zniechęcić go do zainteresowania sztuką, początkowo więc terminował u drukarza. Całą swoją wiedzę o sztuce zdobył sam. Po burzliwej ścieżce zawodowej (podczas której około roku 1910 prawdopodobnie spotkał malarza Niko Pirosmaniego) ostateczniedostał posadę stróża w nowo ustanowionym Żydowskim Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Tblisi. Praca tam niewątpliwie zainspirowałago do poświęcenia się sztuce - wszystkie jego zachowane prace pochodzą z okresu 1937-1941, kiedy to umiera w 1941 r. w Tblisi.
W pracach Koboszwilego widać sprawną rękę, jest to jednak styl dość naiwny. Malował czasami farbami olejnymi, czasami akwarelami na papierze. Jego obrazy są w całości poświęcone scenkom rodzajowym z życia codzinnego Żydów. Są tam obrazy przedstawiające żydowskie wesela, żydowskie święta (jak Sukkot i Yom Kippur), życie Żydów na gruzińskiej wsi i w żydowskich kołchozach.
Gruzińskie Muzeum Żydów zostało przymusowo zamknięte w latach 50., a wszystkie jego zbiory, włączając w to prace Koboszwilego, zostały przeniesione do Gruzińskiego Muzeum Narodowego, w którym to znajdują się po dziś dzień. W 2006 r.odbyła się wystawa prac malarza.


Na podstawie: Koboszwili na Wikipedii (eng)


Ubój drobiu wg zasad religijnych. 1940



Modlitwy na święto Sukkot, gwasze, 1938
Cukier i zaręczynowy chleb


Zabieranie panny młodej do łaźni (Mikveh), akwarela, 1938

Żydówka z Achalcyche

Kupiec żydowski z Achalcyche


Wszystkie obrazy pochodzą z: Wikimedia



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz