O projekcie

Projekt "Gruzińscy Żydzi - historia, kultura, tożsamość" 



Projekt finansowany przez Radę Naukową Uniwersytetu Warszawskiego opiera się na badaniach terenowych, dzięki którym uda się nam poznać historię, kulturę i tożsamość gruzińskich Żydów - czyli Ebraeli z szerszej i wielowymiarowej perspektywy. 

Nasza trasa (może ulec modyfikacji):


Pokaż Gruzińscy Żydzi - trasa na większej mapie



Cele projektu:


  • poznanie historii Żydów na Kaukazie, ze szczególnym uwzględnieniem historii gruzińskich Żydów; 
  • przeprowadzenie międzynarodowych badań terenowych i zebranie materiałów z wywiadów, zdjęć i innych źródeł do planowanych publikacji; 
  • nawiązanie ścisłej współpracy z Państwowym Uniwersytetem Ilii w Tbilisi oraz stworzenie grupy roboczej z gruzińskimi studentami w celu dalszego kontynuowania projektu międzynarodowej współpracy; 
  • poznanie kultury gruzińskich Żydów oraz ich wkładu w kulturę gruzińską; 
  • poznanie relacji gruzińsko-żydowskich z obu perspektyw; 
  • zbadanie istniejącej identyfikacji gruzińskich Żydów w ich miejscach zamieszkania; 
  • przyjrzenie się zmianom demograficznym (głównie migracjom) wśród gruzińskich Żydów po wojnie w Gruzji z 2008 roku; 
  • zebranie materiałów do prac magisterskich.


Nie istnieje jedno zdanie na temat czasu przybycia Żydów na Kaukaz. Niewątpliwie jednak ich obecność odcisnęła duże piętno na mieszkańców Gruzji, a specyfika gruzińskiej kultury doprowadziła do wytworzenia się specyficznej grupy Żydów, zwanych gruzińskimi Żydami w odróżnieniu od Żydów aszkenazyjskich i Żydów Górskich. Po wiekach pokojowego współżycia, część gruzińskich Żydów opuściła Gruzję w wyniku wojny z Abchazami w 2008 roku. Jednakże ich obecność na Kaukazie pozostawała niezauważana przez większość badaczy, specjalizujących się w tematyce kaukaskiej.


Badaną przez nas grupą będą Żydzi pozostali na miejscu oraz lokalni działacze instytucji żydowskich. Zamierzamy zebrać dokumentację źródłową na temat Żydów, zarówno współczesną, jak i możliwie najstarszą (we współpracy z Gruzińskim Centrum Manuskryptów i gruzińskimi studentami), dokumentację fotograficzną (zdjęcia wykonane przez nas oraz zbiory osobiste rozmówców) i filmową (współpraca z gruzińskimi studentami).


Celem projektu jest również wypełnienie luki w polskiej literaturze naukowej na wybrany przez nas temat, poszerzenie wiedzy o regionie oraz zaprezentowanie innej roli Żydów w historii państw kaukaskich (głównie Gruzji) oraz ZSRR.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz